25. septembril oli Avinurme pärandihoidja ja -õpetaja ILSE RUMMELI 100 sünniaastapäev, mida tähistame Ajavakas kahe Ilse missiooni edasi kandva ettevõtmisega: kapsapiiraka valmistamise koolituse ning linase leivaräti kudumisega.

Ilse sündis 25. septembril 1922. a. Änniksaare küla Jaagapra talus Johannes Kallavuse ja Katta Rosalie Kallavuse pere kolmanda lapsena. Ilse alustas oma kooliteed Vadi algkoolis ning jätkas neid Avinurme kõrgemas algkoolis, mille ta lõpetas 1939. aastal. Kui ta isa 1942. aastal küllaltki noore mehena suri, sai Ilsest, toona vanimast isatalus elavast lapsest, emale talutöödes peamine abiline. Jaagapra jäigi Ilse kodutaluks terveks eluks ning kodukandis tuntigi teda Jaagapra Ilsena.

Avinurme kooli jõulupidu 1936. a. Ilse on teises reas, jõuluvana vasaku õla taga. (Foto: Avinurme Koduloomuuseum)

Ent riigikorra muutusega kaasnesid muutused ka elukorralduses ning traditsioonilise talumajapidamidamise perenaiseks olemise asemel tuli uusi eluvalikuid teha. Ilsel õnnestus õppida veterinaarvelskriks ja aastatel 1953–1991 töötaski ta Avinurmes loomaarstina. Tööd oli palju: Ilse teeninduspiirkonda jäi 15 lehmalauta, 20 noorloomahoidlat ja 4 sigalat, lisaks peeti toona lehmi-sigu ka kodudes. Nii veetis Ilse aastakümned alguses hobuse, hiljem juba mootorrattaga külast-külasse sõites ja tundis siinkandi külasid ja inimesi läbi ja lõhki.

Ilse Rummel Jaagapra elutoas 2012. a. ERMi välitööde raames. Foto: Nele Tammelaid. (ERM Fk 3010:8)

Pensionile jäädes avanes aga Ilsel võimalus tegeleda töödega, mis noorpõlve talumajapidamisest südamelähedaseks olid saanud ja jäänud, ent hakanud tänapäevases maailmas unustustehõlma vajuma. Üheks sellistest olid linatööd. Et Jaagapra talus olid endisaegsed talutööriistad alles, tuli Ilsel mõte rehe alt vanad linatöödega seotud masinad välja otsida ning hakata õpetama linatöid taimede külvamiselt-kasvatamisest kuni telgedel kangaste valmistamiseni välja. Nii asutaski ta poegade Antsi ja Indreku abiga Änniksaarde JAAGAPRA TALU LINAMUUSEUMi, kus tutvustas linatöid igas vanuses huvilistele, ent samuti aitas ta pärandoskuseid talletada ka mäluasutuste töötajail-teadureil. Pärandoskuseid käis ta tutvustamas ka Tünnilaatadel ja Avinurme Elulaadikeskuses.

2008. aastal külastas Jaagapra linamuuseumi ERRi “Suvehommik” ning Ilse tutvustas samm-sammult linatöid, abis õde Meida, poeg Indrek, pojapoeg Hendrik ning vennapojatütar Krista:

Tööga tuli ka tunnustusi: Ilse pärjati Änniksaare küla esimeseks auliikmeks, Ida-Virumaa missiooniinimeseks, Aasta Vabatahtliku aumärgi (2005), Avinurme valla aukodanikuks (2007). Aasta Vabatahtliku tiitli saamisel kirjeldati Ilset: “Vaatamata kella- või aastaajale jagub teda kõikjale – tuntud peoperenaine, külaelu edendaja, hingetugi, vanade linatöötlemisoskuste edasiandja, Linnamuuseumi rajaja jne. Tõeline maa sool.

Änniksaare küla Jaagapra talu Linamuuseumi perenaine 23.02.07.a kui talle omistati valla vapimärk nr 1. Tähistati valla 15 aastapäeva. (Iisaku Kihelkonna Muuseum SA, IMF 2349)

Ilse oli aga tunnuse saamisel öelnud:

Selle tänamisega pandi mulle kohustus oma oskused nooremale põlvkonnale edasi anda. Loodan, et leian asjahuvilisi nii omaste kui külarahva hulgast.

2011. aastal tutvustas Ilse saates “Prillitoos” (alates u. 31. minutist) linatöid, sigurikohvi ja kapsapiiraka valmistamist.

Ekraanitõmmis: Ilse Rummel 2011. aastal ERRi saates “Prillitoos” tutvustamas linatöid. (ERR arhiiv)

Jaagapra Ilse elutee lõppes 96 aastaselt 2018. aasta 28. detsembril, ent teadmised ja oskused, mida ta õpetas, elavad edasi. Ajavakas jagame sünniaastapäeva puhul Ilse pärandõpetusi kapsapiiraka valmistamise ning linase leivaräti kudumise vallas.

Oktoobrikuus saab Ajavaka teljetoas kududa Ilse kangastelgedel endale linase leivaräti. Lihtsa ja labases koes leivaräti valmistamine pakub rõõmu vilunud kangakudujatele, ent on ka jõukohaseks neile, kes tahavad kangakudumise kunsti järele proovida.

Leivaräti pikkuse otsustab kuduja ise 🙂

Kui soovid ettevõtmises osaleda, kirjuta meile, millised ajad (nädalapäevad, kuupäevad ja/või kellaajad) sulle kõige paremini sobiks: avinurme@ajavakk.ee

Töötoas õpime Ilse ja Meida õpetuse järgi valmistama traditsioonilist Avinurme kapsapiirakat. Leiva meisterdamise vahendid on korraldajatelt, osaleja saab enda valmistatud leiva kodus küpsetamiseks kaasa.

Osaleda võib nii ükski kui ka koos laste või laste-lastega 🙂

Juhendaja: Küllike Pärn

Osalemiseks kirjutage: avinurme@ajavakk.ee