11.-12. augustil toimuvad Maetsma külas linakitkumise talgud-õppepäevad, kuhu on oodatud kõik pärandoskustest huvitatud, linakasvatusentusiastid, käsitöölised, floristid, vanemad-vanavanemad koos lastega ja need, kes kunagi on linatöid teinud-näinud ja tahavad oma mälestusi taaselustada. Igaüks saab omale soovi korral kitkutud lina kaasa.
Õppepäevad toimuvad Mustvee vallas, Avinurme külje all Maetsma külas.
Alustame 11.08 kell 10.00. Osaleda saab oma võimaluste järgi ühel või mitmel päeval. Õppepäevi juhendab linatöö huviline ja pärandiuurija Margit Pensa.
Osalustasu 10€ sisaldab lõunat ja soovi korral kaasa võtmiseks lina. Osaleda võib nii ühel kui ka mõlemal päeval.
Registreerimine ja ööbimissoovid: Küllike Pärn tel. 517 6065
Lisainfo linakitkumise küsimustes: Margit Pensa tel. 5266198
Maetsmas on kitkujate ootel 0,2 ha linapõldu, mis tänu õigeaegsele ja õnnestunud külvile on kuivale suvele vaatamata ilus, ühtlane ja kitkumisvalmis.
Kaunid linapõllud on muutunud meie pärandkultuurseks mälupildiks. Vanim ja levinum taimne riidekiud on Eestimaa põldudelt ja tootmisest tänaseks kadunud. Eestimaa linast on jäänud mälestused, pärandesemed ja tööriistad – kui needki.
Tänu entusiastlikele pärandiuurijatele ja käsitööentusiastidele on kild-killult uurides ja tegutsedes alal hoitud ja taaskäivitatud koduse linakasvatuse-kasutamise teadmised ja oskused. Maetsma linapõllu külvamise idee eest tuleb tänada Eesti Ravakunsti ja Käsitööliitu ning linakasvatusentusiasti ning pärandiuurijat Margit Pensat. Tänu neile sai eelmisel aastal teoks Põhjamaadest alguse saanud projekt „Üks ruutmeeter lina“. Iga soovija sai korraldajate vahendusel paki linaseemega, mis täpselt ühele ruutmeetrile külvamiseks mõeldud. Sügisestel õppepäevadel Karilatsi vabaõhumuuseumis Margit Pensa juhendamisel jõudsid entusiastlikumad oma kedratud linase niidi või nöörini.
Oma magistritööd tehes käis Margit üle Eesti külastamas ja omandamas teadmisi-oskusi memmedelt, kel linatööd taluaegadest veel käe sees, hinges ja südames. Nii ongi Margit üks vähesetest, kes kannab edasi linakasvatuse-töötlemise vaimset pärandit, mis omandatud selle töö oskajatelt, tänaseks kadunud põlvkonnalt. Oma uurimistöödes jõudis Margit ka Änniksaare Jaagapra talu peretütarde Ilse ja Meidani. Jaagapra perenaine Ilse Rummel oli loonud oma rehealusesse linamuuseumi, kus ta tegi ja õpetas linatöid kõikidele huvilistele, kudus linast kangast ja käis seda laatadelgi müümas. Sealt pärinevad nii mitmegi siinkandi lapse kokkupuuted linatöödega. Jaagapra Ilse nooremalt õelt Meida Plankenilt sai Margit hiljemgi õpetusi linatöötlemiseks. Saab tänagi, sest vaatamata 98. eluringile on Meida valmis oma teadmisi, mälestusi huvilistega tänagi jagama, kui mõni kitsaskoht küsimusi tekitab.
Eelmisel aastal osalesime samuti ühe ruutmeetri projektis ja oma ruutmeetri kitkumiseks tegime Avinurmes talgud vanavanemate päeval, septembris. Talgulisteks olid ümbruskonna lapsed, kes koos emade-vanaemadega kitkumisest kupardamiseni käe linatöödes valgeks said. See talgupäev pani idanema mõtte teha väike linapõld ja pakkuda võimalust linatöödega tutvust teha rohkematele huvilistele.
Tänaseks on ühest ruutmeetrisest linapõllust saanud tänu Väljaotsa OÜ-le 2000 ruutmeetrit linapõldu Maetsmas, mis alates 11. augustist kitkujaid ootab!
Oodatud on tõesti kõik huvilised, kes tahavad linakitkumist proovida ja linapärandi hoidmisel kaasa aidata. 11. ja 12. augustil toimuvad õppepäevad, kus praktilist nõu ja teadmisi jagab Margit Pensa. Kitkumistööd jätkub septembrini ning siis saame korraldada ka õppetalguid kooliõpilastele. Sügisel on plaanis ka linatöötlemise jätkutööd.
Kõik, kellel on kogemusi linatöödega, palume jagada oma mälestusi ja teadmisi Avinurme Ajavakaga (avinurme@ajavakk.ee). Oodatud ka fotod ja teated linatöötlemisest Avinurme kandis. Andke ka teada, kui kellelgi on säilinud linatööriistu, mida saaks kasutada, eriti oodatud on raatsad ja mõõgad!
Tulge ja võtke kaasa töölust ja uudishimu, võimalusel ka oma linatööriistad.
Õppepäevade korraldajad: AKHS Nurmetuled, Avinurme Ajavakk ja Väljaotsa OÜ koostöös Margit Pensaga
Kohtumiseni talgutel!
Küllike Pärn